dla twojej domowej apteczki

Alergia Objawy alergii

Objawy alergii na pyłki i roztocza Udostępnij artykuł

Alergie wziewne dotyczą około 40% mieszkańców krajów rozwiniętych. Związane są z nieprawidłową, zbyt silną odpowiedzią układu immunologicznego na teoretycznie nieszkodliwe czynniki, mające kontakt z błoną śluzową górnych dróg oddechowych [1].

Objawy alergii na pyłki i roztocza

Do alergii wziewnych zalicza się między innymi często występujące alergie na roztocza (potocznie nazywane alergią na kurz) czy sezonowe alergie na pyłki roślin i grzybów. Większość alergii oddechowych należy do odpowiedzi alergicznych IgE- zależnych, inaczej nazywanych typem I nadwrażliwości. Oznacza to, że nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego są wynikiem ekspozycji przeciwciał IgE na alergen, w wyniku której następuje uwolnienie między innymi takich substancji jak histamina. Dla typu I nadwrażliwości charakterystyczna jest przede wszystkim szybka odpowiedź organizmu i pojawiające się w krótkim czasie objawy alergii.

Symptomy świadczące o alergii na pyłki i roztocza

Wyżej opisana odpowiedź układu immunologicznego natychmiastowo wywołuje miejscowe reakcje alergiczne. Wiąże się to z nadprodukcją śluzu przez śluzówkę jamy nosowej, uczuciem zatkanego nosa czy intensywnie łzawiącymi oczami [2]. Mogą wystąpić również objawy kojarzone częściej z przeziębieniem niż alergią jak swędzące gardło czy kaszel [3,4]. W przypadku alergii na roztocza zaostrzenie objawów dostrzec można nad ranem i w nocy, kiedy dochodzi do dłuższej ekspozycji na alergen np. roztocza kurzu domowego w materacu. Przy braku leczenia dochodzi do wystąpienia kolejnych, uogólnionych objawów jak osłabienie, brak koncentracji, drażliwość, senność lub utrudnione zasypianie, ból głowy, a nawet ataki astmy. O ile alergia na kurz może pojawić się w każdej chwili to objawy uczulenia na pyłki występują jedynie sezonowo, w okresach pylenia alergennych roślin czy grzybów.

Sposoby na łagodzenie alergii

Skutecznym sposobem na każdy rodzaj alergii jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jednak możemy całkowicie uniknąć czynników powodujących nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego – nie chcemy przecież zamykać się w czterech ścianach, w sterylnym pomieszczeniu. Kurz i pyłki są alergenami, których nie da się wyeliminować z otaczającego nas środowiska, dlatego też musimy radzić sobie na inne sposoby sięgając na przykład po leki przeciwhistaminowe. Nie są one jednak jedynym sposobem na złagodzenie uczulenia. Liczne badania potwierdziły, że przepłukiwanie jamy nosowej przy pomocy soli fizjologicznej lub hipertonicznego roztworu NaCl pozwalają na ograniczenie objawów alergii oddechowej [5]. Regularne przepłukiwanie jamy nosowej i zatok przynosowych nie tylko usuwa zalegające alergeny, ale także ułatwia pozbycie się kataru siennego, który nasz organizm wyprodukował broniąc się przed alergenem. Regularne oczyszczanie nosa, w okresie gdy jesteśmy narażeni na działanie czynnika drażniącego, łagodzi objawy alergii. By ograniczyć kontakt błony śluzowej z alergenami jak np. pyłki czy kurz możemy zastosować preparat tworzący skuteczną barierę ochronną na jej powierzchni (np. wyrób medyczny Laboratoria PolfaŁódź STOP ALERGII). Proszek celulozowy aplikowany donosowo w zetknięciu z wilgotną błoną śluzową zamienia się w żel tworzący nieprzepuszczalny dla alergenów filtr. Powstająca w ten sposób fizyczna bariera zapobiega „drażnieniu” naszego układu immunologicznego nawet, gdy w otoczeniu wciąż obecny jest alergen. Badania kliniczne wskazują, że technologia zastosowana w preparacie STOP ALERGII skutecznie redukuje objawy kataru siennego i alergii na roztocza w krótkim czasie od aplikacji przynosząc odczuwalną ulgę[6][7]. Wiedząc więc, że jesteśmy uczuleni np. na pyłki topol, najkorzystniej będzie rozpocząć regularne aplikacje wraz z połową marca, gdy pyłek topoli dopiero zaczyna pojawiać się w powietrzu.

Warto pamiętać, że doraźne sposoby stosowane w domu nigdy nie zastąpią wizyty u alergologa. Identyfikacja alergenu, a późniejsze unikanie go, jest często możliwe jedynie po przeprowadzeniu testów alergicznych. Jeżeli masz problem z alergią, na którą nie pomagają dostępne bez recepty preparaty i leki lub obserwujesz częste nawroty alergii koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

1. Galli S.J., Tsai M.,Piliponsky A.M. The development of allergic inflammation. Nature. 2008 Jul 24; 454(7203): 445–454.
2. https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/alergia/objawy/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447098/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072672/
5. Hermelingmeier K.E., Weber R.K., Hellmich M., Heubach C.P, Mösges R. Nasal irrigation as an adjunctive treatment in allergic rhinitis: A systematic review and meta-analysis. Am J Rhinol Allergy. 2012 Sep-Oct; 26(5): e119–e125.
6. Manuyakorn W., Klangkalya N., Kamchaisatian W., Benjaponpita S., Sasisakulporn C., Jotikasthira W. Efficacy of Nasal Cellulose Powder in the Symptomatic Treatment of Allergic Rhinitis: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Allergy Asthma Immunol Res. 2017 Sep;9(5):446-452.
7. Åberg N., Dahl Å., Benson M. A nasally applied cellulose powder in seasonal allergic rhinitis (SAR) in children and adolescents; reduction of symptoms and relation to pollen load. Pediatr Allergy Immunol. 2011 Sep;22(6):594-9.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus