dla twojej domowej apteczki

Alergia Kalendarz pyleń

Wszystko na temat zimowych alergii Udostępnij artykuł

Nasze domy czy miejsca pracy pełne są czynników, które mogą być przyczyną kataru czy kaszlu alergicznego. Dlatego też osoby skłonne do alergii nawet zimą nie mogą być pewne, że jej symptomy nagle nie wystąpią. Wiedząc, że istnieje takie ryzyko warto podjąć działania, które zabezpieczą nas przed wystąpieniem tych uciążliwych dolegliwości.

Wszystko na temat zimowych alergii

Dla wielu cierpiących na alergie oddechowe najtrudniejszym okresem jest wiosna oraz lato. To wtedy kwitnące rośliny produkują alergenne pyłki, które powodują kaszel, katar i problemy z oddychaniem. Jednak nie tylko rośliny są źródłem problemów u alergików. W okresie zimy większość czasu spędzamy w zamkniętych, ogrzewanych i rzadko wietrzonych pomieszczeniach. Właśnie w takich miejscach jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z alergenami w dużym stężeniu, takimi jak zarodniki pleśni, roztocza czy sierść zwierząt. Oprócz zażywania leków antyhistaminowych warto w tym czasie jak najbardziej ograniczyć kontakt z alergenem, nie tylko przez unikanie go, ale również poprzez sięgnięcie po nowoczesne preparaty chroniące nasze błony śluzowe dróg oddechowych przed czynnikami alergennymi.

Przyczyny alergii w zimie

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w naszych domach zmienia się mikroklimat. Zaczynamy je intensywnie ogrzewać, rzadziej wietrzmy pomieszczenia. Ciepło uwalniane z kaloryferów sprzyja unoszeniu się gromadzonego na nich kurzu, a wraz z nim alergennych odchodów roztoczy i zarodników grzybów. Krążąc w powietrzu łatwo dostają się do naszych dróg oddechowych i wywołują nieprzyjemne objawy. Ograniczona cyrkulacja powietrza oraz ciepło panujące w naszych domach zimą dodatkowo sprzyjają mnożeniu się roztoczy, nasilając objawy uczulenia. W okresie zimy możemy też zetknąć się z innym alergenem, który występuje niezależnie od sezonu – sierścią i wydzielinami zwierząt. Wraz z kurzem i roztoczami roznoszone jest przez ciepłe powietrze w rzadko wietrzonych, suchych pomieszczeniach [1].

Jak rozpoznać symptomy alergii?

W okresie zimy, sezonie przeziębień czy bólu gardła, znacznie trudniej rozróżnić alergię od infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Towarzyszące alergii objawy jak katar, kaszel, drapiące gardło, kichanie, łzawienie oczu czy podkrążone oczy towarzyszą również typowym chorobom sezonowym. Alergię od infekcji możemy rozróżnić przede wszystkim po długości ich trwania. Infekcje, wraz z towarzyszącymi im objawami, zwykle mijają po maksymalnie dziesięciu dniach. Alergia natomiast może trwać nawet do kilku tygodni. Innym wyróżnikiem jest gorączka, która pojawia się jedynie w trakcie infekcji, nigdy nie towarzyszy reakcji alergicznej [2,3,7,8].

Zapobieganie alergiom w trakcie zimy

Stosując się do pewnych zasad możemy zmniejszyć lub całkowicie zapobiec reakcji alergicznej w zimie. Przede wszystkim należy pozbyć się z domu przedmiotów, na których może rozwijać się pleśń jak np. starych zasłon prysznicowych, starych wilgotnych ściereczek czy dywaników łazienkowych. Gdy grzyby nie będą miały miejsc dogodnych do namnażania nie będą produkowały alergennych zarodników. Pościel – siedlisko roztoczy, należy zmieniać raz w tygodniu i prać ją co najmniej w 55°C. Roztocza nie lubią niskich temperatur i nagłych jej spadków, dlatego nawet gdy na zewnątrz jest siarczysty mróz warto codziennie wietrzyć pomieszczenia [4,5,6,9]. Nigdy nie pozbędziemy się roztoczy całkowicie, a warunki jakie zimą panują w naszych domach są dla nich idealnym miejscem do rozwoju. Równie ciężko będzie wyeliminować zarodniki grzybów. Dlatego oprócz zachowywania szczególnych zasad higieny i częstego sprzątania mieszkania można skorzystać z preparatów, które ograniczą kontakt naszych dróg oddechowych z alergenami. Jeszcze przed wystąpieniem objawów alergii warto rozpocząć regularną aplikację np. wyrobu medycznego STOP ALERGII. Tworzy on barierę fizyczną, w postaci żelu, na powierzchni śluzówki nosa, utrudniając kontakt z kurzem, sierścią zwierzęca czy zarodnikami grzybów. Działanie tego preparatu i jego skuteczność w działaniu przeciwko alergii wziewnej została potwierdzona w ponad 20 badaniach klinicznych. W momencie, gdy alergia już wystąpiła preparat ten wspomoże działanie leków antyhistaminowych blokując dostęp alergenu, a także zmniejszy ryzyko ponownego wystąpienia jej objawów.

1. https://www.webmd.com/allergies/winter-allergies#1
2. https://www.nhs.uk/conditions/allergies/symptoms/
3. https://www.livescience.com/46095-colds-vs-seasonal-allergies-symptoms.html
4. https://www.everydayhealth.com/hs/allergy-photos/tips-to-keep-your-home-allergen-free/
5. https://www.webmd.com/allergies/winter-allergy-tips
6. http://www.allergiesandhealth.com/allergic-rhinitis/dust-mites
7. Praca zbiorowa Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, 2017
8. Tantilipikorn P. The relationship between allergic rhinitis and viral infections. T. 22, Current Opinion in Otolaryngology and Head and Neck Surgery. 2014. s. 249–52.
9. Żukiewicz-Sobczak W.A. The role of fungi in allergic diseases. Postepy Dermatol Alergol. 2013 Feb; 30(1): 42–45.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus