dla twojej domowej apteczki

Alergia Kalendarz pyleń

Co pyli w marcu? Udostępnij artykuł

Szacuje się, że powyżej 40% wszystkich alergii wziewnych na terenie Europy wywoływanych jest przez pyłki roślin i grzybów, a dokładniej budujące je białka (antygeny) [1]. Ilość alergenów w powietrzu zależy od wielu czynników: klimatu, położenia geograficznego, a także od pory roku.

W ostatnim 20-leciu, w następstwie zmian klimatu i wzrostu zanieczyszczenia środowiska, obserwuje się częstsze występowanie tzw. kataru siennego (katar alergiczny w odpowiedzi na pyłki) [2]. Dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać uczulenie na pyłki, co może nas uczulać w obecnym miesiącu i jak uchronić się przed kłopotliwymi objawami alergii.

Czemu alergie na pyłki są coraz częstsze?

Powszechnie wiadome jest, że zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ na nasze drogi oddechowe. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dwóch dekadach, wraz ze wzrostem uprzemysłowienia, obserwuje się częściej występujące problemy z układem oddechowym, w tym alergie wziewne. Zanieczyszczenia powietrza, wdychane przez nas na co dzień, uszkadzają śluzówkę wyściełającą jamę nosową, oskrzela oraz płuca powodując ich stan zapalny [3]. Uszkodzona śluzówka dróg oddechowych sprzyja pierwszemu kontaktowi układu immunologicznego z alergenem, w trakcie którego dochodzi do wytworzenia przeciwciał IgE przeciwko np. danemu pyłkowi. W przypadku kolejnego kontaktu z pyłkiem organizm zareaguje bardzo szybko poprzez łzawienie oczu czy katar. Co więcej zmiany klimatu, jak globalne ocieplenie czy wzrost stężenia CO2, wpływają na biologię roślin. Skutkuje to przesunięciami okresu ich wegetacji, a więc także produkcji alergennych pyłków. Zmiany klimatu są również przyczyną intensywniejszego pylenia niektórych roślin i grzybów np. trawy tymotki łąkowej [4].

Które rośliny/grzyby pylą w marcu?

Jak już wspomniano, w zależności od pory roku czy położenia geograficznego, mamy do czynienia z różnym stężeniem i rodzajem pyłków. Według danych dostępnych na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w marcu, w powietrzu na terenie Polski, mogą znajdować się pyłki: leszczyny, olszy, topoli, a także w niskim stężeniu pyłki grzybów: Cladosporium oraz Alternaria (kalendarz pylenia roślin w Polsce). Pyłki topoli i leszczyny występują w niskim i średnim stężeniu. Za to prawie przez cały miesiąc w wysokim stężeniu obecny jest pyłek olszy, który należy do czynników alergennych o dużym znaczeniu klinicznym i jest częstą przyczyną alergii oddechowych. Pod koniec marca w niskim stężeniu zaczyna być obecny pyłek brzozy, która znajduje się w pierwszej trójce roślin wywołujących alergie w Polsce [5]. Nic więc dziwnego, że już na początku marca niektórzy z nas zaczynają odczuwać pierwsze objawy uczulenia.

Sposoby na alergię i jej objawy

Alergia na pyłki charakteryzuje się szybką reakcją organizmu na alergen. Symptomy obserwujemy już po kilku minutach od momentu, gdy pyłek dostanie się do naszych dróg oddechowych. Najczęściej pojawia się katar, kichanie czy łzawienie oczu. Objawem alergii na pyłki może być także świąd skóry. Prawie natychmiastowa reakcja organizmu jest wynikiem aktywacji szeregu mechanizmów i reakcji w naszym układzie odpornościowym [6]. Ze względu na duże znaczenie błony śluzowej, która jako pierwsza ma kontakt z alergenem, zaleca się ograniczanie kontaktu z czynnikiem drażniącym np. poprzez przepłukiwanie jamy nosowej przy użyciu soli fizjologicznej NaCl 0,9%. Regularne płukanie jamy nosowej i zatok w zauważalny sposób łagodzi objawy kataru siennego [7]. Innym sposobem jest sięgnięcie po preparaty donosowe, chroniące śluzówkę, jak wyrób medyczny Laboratoria PolfaŁódź STOP ALERGII. Po aplikacji preparatu proszek zamienia się w żel tworzący barierę fizyczną na powierzchni śluzówki, zabezpieczając ją przed kontaktem z pyłkami roślin. Dzięki naturalnemu, bezpiecznemu składowi STOP ALERGII uwalnia od objawów alergii także osoby, które z różnych przyczyn nie mogą stosować leków antyhistaminowych jak kobiety w ciąży, matki karmiące czy dzieci (można go podawać dzieciom od 18 miesiąca życia). Skuteczność STOP ALERGII została potwierdzona w 20 badaniach klinicznych. Mając alergię na pyłki warto śledzić kalendarz pyleń i rozpocząć regularną aplikację preparatu. Innym skutecznym sposobem w walce z uciążliwymi objawami alergii są leki antyhistaminowe nowej generacji np. Laboratoria PolfaŁódź® ALERGO MAX. Blokują one receptory komórkowe dla histaminy tym samym hamując rozwój stanu zapalnego i ograniczając objawy alergii. ALERGO MAX zwalcza 5 najbardziej uciążliwych objawów alergii takich jak: katar sienny, kichanie, swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu, swędzenie nosa i zmiany skórne typu pokrzywka.

Przewlekły katar, napady kichania czy kaszel są przyczyną złego samopoczucia fizycznego jak i psychicznego. Prowadzone przez lata badania wskazują na negatywny wpływ alergii oddechowych na jakość życia pacjentów, ich życie prywatne i zawodowe [8]. Co więcej nieleczona alergia zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób jak chroniczny stan zapalny zatok czy astma [9]. Dlatego jeżeli wraz z rozpoczęciem sezonu pylenia zaobserwujesz u siebie objawy alergii sięgnij po leki i wyroby medyczne, dzięki którym bez zakłóceń będziesz mógł cieszyć się coraz piękniejszą pogodą. Przed zastosowanie każdego leku należy dokładnie przeczytać ulotkę i ściśle się do niej stosować. Jeśli dostępne bez recepty leki i preparaty nie działają koniecznie udaj się na wizytę do alergologa. Pamiętaj, że nieefektywnie leczona alergia może prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób układu oddechowego.

1. D’Amato G., Cecchi L., Bonini S., Nunes C., Annesi-Maesano I., Behrendt H., Liccardi G., Popov T., van Cauwenberge P. Allergenic pollen and pollen allergy in Europe. Allergy. 2007 Sep;62(9):976-90.
2. Schmidt C.W. Pollen Overload: Seasonal Allergies in a Changing Climate. Environ Health Perspect. 2016 Apr; 124(4): A70–A75.
3. Saxon A., Diaz-Sanchez D. Air pollution and allergy: you are what you breathe. Nat Immunol. 2005 Mar;6(3):223-6.
4. Reinmuth-Selzle K.,Kampf C.J., Lucas K., Lang-Yona N.,Fröhlich-Nowoisky J., Shiraiwa M., Lakey P.S.J., Lai S., Liu F., Kunert A.T., Ziegler K., Shen F.,Sgarbanti R., Weber B., Bellinghausen I., Saloga J., Weller M.G.,Duschl A, Schuppan D.,Pöschl U. Air Pollution and Climate Change Effects on Allergies in the Anthropocene: Abundance, Interaction, and Modification of Allergens and Adjuvants. Environ Sci Technol. 2017 Apr 18; 51(8): 4119–4141.
5. https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/kalendarz-pylenia-roslin/
6. Hellquist H.B., Karlsson M.G., Rudblad S., Ekedahl C., Davidsson A. Activated T cells in the nasal mucosa of patients with grass-pollen allergy. A pilot study. Rhinology. 1992 Mar;30(1):57-63.
7. Hermelingmeier K.E., Weber R.K., Hellmich M., Heubach C.P, Mösges R. Nasal irrigation as an adjunctive treatment in allergic rhinitis: A systematic review and meta-analysis. Am J Rhinol Allergy. 2012 Sep-Oct; 26(5): e119–e125.
8. Baiardini I., Braido F., Brandi S., Canonica G.W. Allergic diseases and their impact on quality of life. Ann Allergy Asthma Immunol. 2006 Oct;97(4):419-28; quiz 429-30, 476.
9. Tan R.A., Corren J. The Relationship of Rhinitis and Asthma, Sinusitis, Food Allergy, and Eczema. Immunol Allergy Clin North Am. 2011 Aug;31(3):481-91.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus