dla twojej domowej apteczki

Alergia Kalendarz pyleń

Co pyli w kwietniu? Udostępnij artykuł

Alergie wziewne należą do najczęściej występujących rodzajów nadwrażliwości. Wśród alergenów wziewnych wyróżnić możemy całoroczne, których stężenie utrzymuje się na stałym poziomie niezależnie od pory roku oraz sezonowe – należą do nich głównie pyłki roślin i zarodniki grzybów.

Niestety, kiedy większość ludzi cieszy się z coraz dłuższych i cieplejszych dni rozkwitającej wiosny, alergicy muszą zmierzyć się z corocznymi, uprzykrzającymi życie dolegliwościami. Przewlekły wodnisty katar, świąd i łzawienie oczu, drapanie w gardle, kaszel i napadowe kichanie pojawiające się po wyjściu z domu to typowe objawy alergii. Przyjrzyjmy się zatem, na jakie alergeny narażeni jesteśmy w kwietniu.

Kwietniowe alergeny

Okres pylenia różnego rodzaju roślin nie jest ściśle określony i zależy od wielu czynników, takich jak panująca w danym roku temperatura czy ilość opadów. Można jednak wyróżnić charakterystyczne rośliny, których alergenów możemy się spodziewać w danym miesiącu i stworzyć na tej podstawie kalendarz pylenia roślin. Do najczęstszych alergenów, na które narażeni jesteśmy w kwietniu, należą pyłki brzozy. Początek pylenia tego pospolitego w Polsce drzewa przypadać może już na przełomie marca i kwietnia. Alergen ten pojawia się początkowo w centralnej części kraju. W rejonach górskich oraz północno-wschodniej Polsce występuje z kilkudniowym opóźnieniem. Pyłki brzozy są pospolitym alergenem, jeśli alergiczny nieżyt nosa i inne charakterystyczne objawy uczulenia występują rokrocznie właśnie w kwietniu, to najprawdopodobniej winowajcą jest właśnie ona.

Wśród roślin pylących w kwietniu na uwagę zasługują także inne drzewa takie jak topola, jesion i dąb. Znaczenie kliniczne tych roślin nie jest jednak aż tak istotne, jak wymienionej wcześniej brzozy. Szczególnie topola, nawet gdy pyli intensywnie, nie stanowi dużego ryzyka dla alergików. O ile sezon pylenia brzozy, topoli i jesionu kończy się w pierwszych dniach maja, o tyle pyłki dębu mogą być obecne w powietrzu cały kolejny miesiąc.

W pierwszym tygodniu kwietnia w powietrzu utrzymują się także pyłki „marcowych” drzew – olchy i leszczyny. Ponadto w końcówce kwietnia zaczyna się pojawiać alergen o bardzo dużym znaczeniu alergizującym – pyłki traw. Przez cały kwiecień alergicy narażeni są na zarodniki grzybów z rodzajów Cladosporium i Alternaria.

Jak sobie radzić z alergią?

Osoby uczulone na kwietniowe pyłki powinny niestety uzbroić się w cierpliwość i w newralgicznym okresie unikać kontaktu z alergenami. Oznacza to rzadsze wychodzenie z domu i wietrzenie mieszkania w godzinach nocnych, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. Czynnikiem zmniejszającym znacząco stężenie alergenów jest deszcz – o ile w ciągu pierwszych kilkunastu minut opadu stężenie pyłków w powietrzu może nawet rosnąć, o tyle później znacząco spada, warto więc wtedy otworzyć okna, zaś gdy deszcz ustąpi udać się na spacer. Należy też pamiętać o konieczności mycia rąk po przyjściu do domu, zaś jeżeli mimo powrotu do domu utrzymują się u nas intensywne objawy alergii, warto po powrocie z dworu wziąć prysznic i wyprać ubrania. Upranych ubrań nie należy oczywiście suszyć na dworze. Dobrym pomysłem może być także zwilżanie firanek i stosowanie specjalnych filtrów do odkurzaczy.
Przewlekłe, uciążliwe objawy alergii należy zawsze konsultować z lekarzem – alergia powoduje nie tylko spadek komfortu życia, ale zwiększa też ryzyko rozwoju astmy. Lekarz może zalecić preparaty łagodzące objawy reakcji alergicznych np. leki przeciwhistaminowe. Istnieje ponadto tzw. immunoterapia alergenem, potocznie zwana odczulaniem. Jest ona szczególnie istotna w przypadku uczulenia na jad owadów, ale w przypadku alergii wziewnych, do których uczulenie na pyłki należy, też daje wymierne skutki.

1. Gołąb J., Jakóbisiak M., Lasek W., Stokłosa T. Immunologia. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.
2. Praca zbiorowa Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2017.
3. Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A. Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), p. 92-99.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus