dla twojej domowej apteczki

Alergia Choroby alergiczne

Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny, rodzaje Udostępnij artykuł

Astma oskrzelowa to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych – dziś cierpi na nią co dwudziesta osoba w Polsce. Szacuje się, że 2 miliony Polaków żyje z niezdiagnozowaną astmą, co wynika z faktu, że z powodu podobnych objawów jest często mylona z alergią (która, nieleczona, może prowadzić do astmy). To choroba cywilizacyjna – może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku, dlatego dobrze jest wiedzieć o niej jak najwięcej

Z astmą da się żyć

Astma – przyczyny choroby

Astma, zwana dychawicą, jest chorobą zapalną dróg oddechowych. Wywołuje nadmierne reakcje oskrzelowe, które prowadzą do napadów duszności i kaszlu.

Rodzaje astmy:

 1. astma atopowa (zewnątrzpochodna) – jest spowodowana uczuleniem, głównie na alergeny: roztocza, pierze, pleśnie i pyłki roślin,
 2. astma endogenna (wewnątrzpochodna) – czynnik wywołujący napady duszności nie jest znany.

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na astmę należą: posiadanie krewnego chorego na astmę, nadwaga, zmaganie się z inną chorobą alergiczną, palenie papierosów, narażenie na spaliny i zanieczyszczenie miejskie oraz niska masa urodzeniowa.

Skąd wiadomo, że to astma?

Astma dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest powodowana czynnikami środowiskowymi i genetycznymi. Do jej typowych objawów należą:

 • świszczący oddech,
 • suchy, męczący kaszel,
 • duszność,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • zwiększona wydzielina w drogach oddechowych (flegma),
 • nadwrażliwość dróg oddechowych na bodźce: alergeny, dym papierosowy, sierść zwierząt, pyłki traw, spaliny, zimne powietrze, intensywne zapachy (perfumy, dezodoranty, farby, lakiery).

Objawy mają charakter napadowy. Oprócz ataków (głównie nocą) chory często nie odczuwa większych dolegliwości.
Jeśli jesteś na coś uczulony i zauważysz u siebie powyższe objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! Po wywiadzie lekarz zleci Ci badania (m.in. spirometrię), które będą miały na celu postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Astma – jak z nią żyć?

Astma jest chorobą, która towarzyszy pacjentom do końca życia. Nieleczona może doprowadzić do zgonu. Wczesne rozpoznanie astmy umożliwia rozpoczęcie właściwego leczenia, które nie tylko poprawia jakość życia astmatyka, ale i zapobiega postępowi choroby i jej powikłaniom. Podstawą terapii jest systematyczne stosowanie przepisanych leków. Ciężkie napady astmatyczne leczy się inhalacją lekiem rozszerzającym oskrzela. Terapia jest ściśle związana z edukacją. Chory, który wie podstawowe rzeczy o swojej chorobie, może skutecznie unikać czynników powodujących ataki. Aby umiał rozpoznać nasilenie dolegliwości, powinien regularnie sprawdzać swoją wydolność oddechową.

Astma przebiega u dorosłych ciężej niż u dzieci. Co zrobić, by złagodzić jej objawy?

 • Ogranicz kontakt ze zwierzętami.
 • Zadbaj o wyeliminowanie wilgoci i pleśni z domu.
 • Unikaj czynników drażniących (np. zadymionych miejsc).
 • Strzeż się zakażeń dróg oddechowych.
 • Nie unikaj aktywności fizycznej – postaw na pływanie, które zwiększa pojemność i wytrzymałość płuc.
 • Regularnie wykonuj ćwiczenia oddechowe, które przygotują Twoje płuca do kolejnego ataku.
 • Unikaj sytuacji stresowych.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus