dla twojej domowej apteczki

Alergia Choroby alergiczne

Katar alergiczny Udostępnij artykuł

Katar alergiczny, nazywany również katarem siennym lub alergicznym nieżytem nosa, należy do najczęstszych alergii oddechowych. Szacuje się, że w całej Europie na tą chorobę cierpi około 20% osób, w tym 15-20% z nich ma postać ostrą [1].

Katar alergiczny

Liczne badania wskazują, że katar alergiczny jest nie tylko przyczyną problemów ze snem, ale również wpływa na wydajność i codzienne funkcjonowanie osoby chorej [2]. Dlatego niezwykle ważna jest diagnoza alergii, właściwe leczenie oraz unikanie kontaktu z czynnikami alergennymi.

Czym jest katar alergiczny?

Katar alergiczny jest związany ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa, który powstaje w wyniku nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na czynnik potencjalnie nieszkodliwy (alergen). Katar sienny jest rodzajem alergii oddechowej. Oznacza to, że do odpowiedzi dochodzi w wyniku kontaktu organizmu z alergenem wziewnym. Wdychane wraz z powietrzem alergeny drażnią błonę śluzową wyściełającą jamę nosową, co powoduje aktywację komórek immunologicznych i produkcję związków odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego np. histaminę. To właśnie histamina odpowiada za objawy takie jak obrzęk błony śluzowej, katar czy świąd nosa towarzyszące alergikom po kontakcie z pyłkami, kurzem czy zarodnikami pleśni.

Czas trwania i objawy kataru siennego

Towarzyszące alergii oddechowej objawy pojawiają się krótko po kontakcie z alergenem. Odpowiedź powoli zanika w momencie, gdy ten kontakt ustaje. Dlatego u alergików katar pojawia się często wraz z rozpoczęciem sezonu pylenia roślin i mija po jego zakończeniu (tzw. alergia sezonowa). Niekiedy jednak objawy alergii występują cały rok, różniąc się np. nasileniem. W takiej sytuacji mamy do czynienia z alergią całoroczną, której przyczyną są alergeny z którymi stykamy się niezależnie od sezonu jak np. kurz. Katar sienny bywa niezwykle uciążliwy ze względu na towarzyszące mu objawy. Oprócz uczucia zatkanego nosa często występuje obfity, wodnisty katar, napady kichania, kaszel czy nawet swędzenie gardła. Alergiczny nieżyt nosa wiążę się również ze znacznym pogorszeniem jakości snu, co powoduje przewlekłe uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i obniżony nastrój [3][4].

Jak skutecznie zwalczać objawy kataru alergicznego?

Aby złagodzić lub całkowicie wyeliminować objawy alergii musimy ograniczyć do minimum kontakt z alergenem. W przypadku alergii na kurz regularne sprzątanie i stosowanie pościeli antyalergicznej powinno złagodzić objawy. Przy uczuleniu na pyłki konieczne jest monitorowanie intensywności pylenia roślin i unikanie przebywania na zewnątrz w okresach największego stężenia ich pyłków. Nie da się jednak całkiem wyeliminować kontaktu błony śluzowej nosa z wdychanymi wraz z powietrzem alergenami. Można za to wzmocnić barierę ochronną naszego organizmu i zapobiec aktywacji układu immunologicznego przez alergeny. W przypadku alergii oddechowych, np. przy katarze alergicznym, objawy alergii skutecznie łagodzą aplikowane donosowo preparaty z proszkiem celulozowym. Po zetknięciu z błoną śluzową proszek zamienia się w żel tworzący ochronną powłokę, zapobiegając kontaktowi z wdychanymi pyłkami, kurzem czy innymi substancjami drażniącymi, tym samym łagodząc i zapobiegając wystąpieniu nowych objawów alergii. W trakcie badań klinicznych potwierdzono skuteczność w tych wskazaniach wyrobów medycznych z proszkiem celulozowym jak np. Laboratoria Polfa Łódź® Stop Alergii [5].
W łagodzeniu symptomów towarzyszących katarowi siennemu powszechnie stosuje się leki antyhistaminowe. Obecnie zaleca się sięganie po leki najnowsze tzw. drugiej generacji jak desloratydyna (np. Laboratoria Polfa Łódź®Alergo Max). Nowa generacja leków antyhistaminowych charakteryzuje się lepszą tolerancją niż generacja poprzednia. Co więcej połączenie leczenia lekami antyhistaminowymi ze stosowaniem preparatu Stop Alergii łagodzi objawy kataru siennego nawet o 83% [6].

1. Valovirta E. EFA Book on Respiratory Allergies. Pobrano dnia 17 marca 2016 z: http://www.efanet.org/images/documents/EFABookonRespiratoryAllergiesFINAL.pdf
2. Leynaert B., Neukirch C., Liard R., Bousquet J., Neukirch F. Quality of life in allergic rhinitis and asthma. A population-based study of young adults. Am J Respir Crit Care Med. 2000 Oct;162(4 Pt 1):1391-6.
3. Leger D., Bonnefoy B., Pigearias B., de La Giclais B., Chartier .5. Poor sleep is highly associated with house dust mite allergic rhinitis in adults and children. Allergy Asthma Clin Immunol. 2017 Aug 16;13:36.
4. Pillai A. Patients with severe allergic rhinitis are more often affected by sleep disorders. Thorax. 2007 Feb; 62(2): 130.
5. Dane wewnętrzne firmy (Data on file)
6. Penechko EM, Sizyakina LP.Russian Allergy Journal 2011.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus