dla twojej domowej apteczki

Choroby alergiczne - astma, kaszel, wysypka

W ostatnich dekadach obserwuje się niepokojący wzrost przypadków chorób alergicznych wśród populacji krajów uprzemysłowionych. Jest to związane głównie z ciągłą ekspozycją naszego organizmu na zanieczyszczenia (np. smog).

Choroby alergiczne

W ostatnich dekadach obserwuje się niepokojący wzrost przypadków chorób alergicznych wśród populacji krajów uprzemysłowionych. Jest to związane głównie z ciągłą ekspozycją naszego organizmu na zanieczyszczenia (np. smog) [1].

Takie warunki sprzyjają nadwrażliwości układu immunologicznego na potencjalnie niegroźne czynniki jak kurz, pyłki roślin czy produkty spożywcze. Zaobserwowano na przykład, że życie w dużych miastach z wysokim stężeniem spalin, skutkuje wzrostem przypadków astmy i alergii pokarmowych u dzieci [2].

Alergia jest chorobą polegającą na nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na czynnik niepatogenny (niewywołujący choroby). Wśród najbardziej rozpowszechnionych chorób alergicznych można wyróżnić trzy rodzaje: alergie wziewne, kontaktowe i pokarmowe. Objawy im towarzyszące mogą mieć charakter niespecyficzny przez co zdarza się pomylić alergię z inną chorobą np. z przeziębieniem.

Alergie oddechowe

Choroby alergiczne związane z nadwrażliwością oddechową powstają w wyniku kontaktu z alergenami wziewnym jak kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni czy sierść zwierząt. Do najczęstszych oddechowych chorób alergicznych należy alergiczny nieżyt nosa, który dotyczy około 10—20% populacji całego świata [1]. Alergie oddechowe charakteryzuje szybka odpowiedź. Pierwsze objawy mogą pojawić się w kilka minut, a nawet sekund od momentu kontaktu z czynnikiem drażniącym. Do najczęstszych symptomów należy płynny, bezbarwny katar lub uczucie zatkanego nosa. Niedrożnym kanałom nosowym towarzyszą często świąd nosa, kaszel, a nawet ból gardła – a więc objawy występujące także przy infekcji. Od przeziębienia odróżnia alergię znacznie dłuższy czas trwania, a także brak ropnej wydzieliny z nosa (jedynie wydzielina śluzowa). Najlepszym sposobem na złagodzenie alergii wziewnej, a nawet na jej uniknięcie, jest zabezpieczenie śluzówki nosa przed alergenem. Na całym świcie od wielu lat stosuje się preparaty donosowe zawierające proszek celulozowy. Po kontakcie z błoną śluzową proszek zamienia się w żel skutecznie chroniąc przed kontaktem z alergenem [3]. Na polskim rynku proszek celulozowy w aerozolu dostępny jest pod postacią wyrobu medycznego Laboratoria Polfa Łódź® Stop Alergii. Aplikacja preparatu, przed kontaktem z alergenem, zapobiega wystąpieniu objawów jak katar, kichanie, swędzenie. Gdy objawy alergii już wystąpią Stop Alergii łagodzi je i zapobiega wystąpieniu kolejnych. W okresie wzmożonego kontaktu z alergenami (np. w sezonie pylenia) możemy dodatkowo oczyszczać jamę nosową i zatoki poprzez przepłukiwanie solą fizjologiczną (0,9% NaCl). Płukanie i późniejsza aplikacja preparatów, tworzących barierę fizyczną na powierzchni śluzówki, skutecznie ograniczą odpowiedź alergiczną w odpowiedzi na alergeny wziewne.

Alergie kontaktowe

Wśród alergii kontaktowych najczęściej mamy do czynienia z alergicznym, kontaktowym zapaleniem skóry. Najwięcej przypadków alergii skórnych ma związek z uczuleniem na nikiel i chrom [3]. Nikiel bardzo często wchodzi w skład biżuterii czy elementów odzieży (zamki błyskawiczne, haftki), dlatego ofiarami chorób alergicznych skóry częściej stają się kobiety.

Chrom pozostaje na garbowanej skórze po procesach jej przetwarzania, przez co u osób uczulonych wywołuje tzw. wyprysk obuwniczy.

Kontaktową odpowiedź alergiczną mogą powodować również zapachy wchodzące w skład kosmetyków – szacuje się, że 1,7-4,1% populacji posiada nadmierną wrażliwością na związki zapachowe [4]. Do charakterystycznych objawów tego rodzaju alergii należy przede wszystkim wyprysk kontaktowy powstający w miejscu zetknięcia alergenu ze skórą. Ma on postać wypełnionych surowicą, swędzących pęcherzyków. Alergia kontaktowa pojawia się w następstwie długiej ekspozycji na alergen, czasami w wyniku dodatkowego podrażnienia miejsca styczności z alergenem np. poprzez ocieranie się o skórę ubrania czy biżuterii.

Trudno zapobiec chorobom alergicznym skóry – nie jesteśmy w stanie przewidzieć co nas uczuli. Za to wiedząc o swoich skłonnościach do alergii możemy unikać produktów zwierających nikiel i kosmetyków bogato wzbogacanych substancjami zapachowymi.

Alergie pokarmowe

Choroby alergiczne spośród nadwrażliwości pokarmowych to najczęściej: zespół alergii jamy ustnej oraz anafilaktyczna reakcja żołądkowo-jelitowa. Pierwszy typ związany jest z kontaktem błony śluzowej jamy ustnej z surowymi owocami, co powoduje natychmiastowe mrowienie, świąd, obrzęk warg, języka, jamy ustnej i groźny obrzęk gardła. Typ drugi występuje w wyniku zjedzenia produktu wywołującego alergię i ma miejsce do 2 godzin od spożycia. Wiąże się z nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, a czasami również z objawami skórnymi (pokrzywka) i oddechowymi (nieżyt nosa, duszności). Wśród produktów najczęściej wywołujących alergie pokarmowe znajduje się min. mleko krowie, orzeszki ziemne czy pszenica [5]. Unikanie alergii pokarmowych polega na usunięciu z diety uczulających produktów spożywczych. Mając podejrzenia alergii pokarmowej najrozsądniejszym wyjściem jest przeprowadzenie testów alergicznych. Pomogą one w ustaleniu listy produktów, które musimy wyeliminować. Warto pamiętać, że alergia pokarmowa nie zawsze daje gwałtowne i trudne do przeoczenia objawy. Może objawiać się również poprzez nawracający problem z aftami czy częste zapalenie jamy ustnej.

Nadwrażliwość układu immunologicznego nie tylko znacząco wpływa na jakość życia alergików, ale nieleczona może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Lekceważona odpowiedź alergiczna może przerodzić się w chorobę przewlekłą jak astma czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego ważne jest aby unikać alergenów, a gdy to niemożliwe łagodzić objawy alergii stosując odpowiednie leki.

1. Global Atlas of Allergy. European Academy of Allergy and Clinical Immunology. Pobrane 18 marca 2018: http://www.eaaci.org/GlobalAtlas/GlobalAtlasAllergy.pdf
2. Melén E1, Nyberg F, Lindgren CM, Berglind N, Zucchelli M, Nordling E, Hallberg J, Svartengren M, Morgenstern R, Kere J, Bellander T, Wickman M, Pershagen G. Interactions between glutathione S-transferase P1, tumor necrosis factor, and traffic-related air pollution for development of childhood allergic disease. Environ Health Perspect. 2008 Aug;116(8):1077-84. doi: 10.1289/ehp.11117.
3. Manuyakorn W., Klangkalya N., Kamchaisatian W., Benjaponpita S., Sasisakulporn C., Jotikasthira W. Efficacy of Nasal Cellulose Powder in the Symptomatic Treatment of Allergic Rhinitis: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Allergy Asthma Immunol Res. 2017 Sep; 9(5): 446–452.
4. Marilda Helena Toledo Brandao, Bernardo Gontijo. Contact sensitivity to metals (chromium, cobalt and nickel) in childhood. Anais Brasileiros de Dermatologia, 2012; 87 (2): 269–276. Tłumaczenie: dr n. med. Dariusz Stencel. Pobrane 19 marca 2018 z Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/alergologia/artykuly-przegladowe/95188,alergia-kontaktowa-na-metale-chrom-kobalt-i-nikiel-u-dzieci#1
5. Johansen JD1. Fragrance contact allergy: a clinical review. Am J Clin Dermatol. 2003;4(11):789-98.
6. Nadwrażliwość pokarmowa. Medycyna Praktyczna. Pobrane 18 marca 2018: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.26.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus