dla twojej domowej apteczki

Alergia Alergia u dzieci

Objawy alergii u dziecka Udostępnij artykuł

Reakcja alergiczna związana jest z nadmierną odpowiedzią układu immunologicznego na czynnik niechorobotwórczy. Organizm alergika „broni się” przed niegroźnym alergenem tak jakby był przez niego atakowany.

Objawy alergii u dziecka

W wyniku nadmiernej reakcji układu immunologicznego obserwujemy niespecyficzne objawy, które zdarza się nam pomylić z innymi chorobami jak przeziębienie czy zatrucie pokarmowe. Najtrudniej rozpoznać alergię u najmłodszych, ponieważ dzieci nie potrafią precyzyjnie określić co im dolega.

Nieleczona alergia znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie: wpływa na koncentrację, jakość snu, a nawet na życie społeczne. Co więcej badania wskazują, że w przypadku najmłodszych alergie oddziałują negatywnie nie tylko na stan psychiczny dziecka, ale również jego najbliższego otoczenia [1]. Tylko właściwa diagnoza i skuteczne leczenie pozwalają na poprawę jakości życia zarówno małego alergika, jak i całej jego rodziny [2].

Katar, cieknący nos, kichanie – przeziębienie czy alergia?

Obserwując te objawy u dziecka rodzicom zdarza się mylnie określić ich przyczynę. Nic dziwnego, alergia oddechowa (np. katar sienny) w wielu aspektach przypomina przeziębienie. Błędna diagnoza skutkuje podaniem dziecku leków stosowanych na objawy infekcji, nieskutecznych w łagodzeniu reakcji alergicznej.

Dopóki dziecko będzie miało kontakt z alergenem wziewnym, jak pyłki, kurz czy sierść zwierząt, objawy nie ustąpią. Warto więc zwrócić uwagę na długość ich trwania. Jeżeli po tygodniu nie widać poprawy prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią. Wraz z pojawieniem się wydzieliny z nosa warto też zwrócić uwagę na jej wygląd. Ta alergiczna będzie wodnista i bezbarwna . W przypadku infekcji jest ona gęsta, w kolorze żółto-zielonym, co świadczy o jej ropnym charakterze. Dla alergii typowe są też napady kichania i swędzenie nosa. Warto pamiętać, że alergiom oddechowym towarzyszą czasami ból gardła czy osłabienie, pojawiające się także w przebiegu infekcji.

Dla złagodzenia reakcji alergicznej starszemu dziecku (po 12 roku życia) możemy bez obaw podać leki antyhistaminowe. Blokują one receptory histaminy – głównego czynnika wywołującego objawy alergii. Najlepiej zastosować najnowszej leki, tzw. leki drugiej generacji jak desloratydyna wchodząca w skład leku na alergię, dostępnego bez recepty Laboratoria Polfa Łódź® Alergo Max.

Aby złagodzić objawy alergii oddechowej u naszej pociechy możemy tez sięgnąć po aerozole donosowe zawierające proszek celulozowy pochodzenia roślinnego. Składnik ten znajduje się w produkcie Laboratoria Polfa Łódź® Stop Alergii. Ten wyrób medyczny nie tylko skutecznie łagodzi katar, napady kichania czy obrzęk zatok, ale może być stosowany u dzieci od 18 miesiąca życia [3].

Bóle brzucha, wymioty, biegunka

Są to objawy niespecyficzne, towarzyszące zarówno zatruciom, infekcjom, stanom zapalnym jelit, ale również alergiom pokarmowym. Szacuje się, że alergie pokarmowe dotyczą 5-7,5% dzieci i mogą występować już u kilkutygodniowych maluchów [4].

Wyróżnia się wśród nich typy IgE-zależny i IgE-niezależny. W przypadku pierwszego objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku minut od spożycia alergennego pokarmu. Odpowiedzi IgE-zależnej towarzyszą najczęściej z nudności, kolka, wymioty i biegunka. Drugi przypadek oznacza pojawienie się pierwszych symptomów nawet kilka godzin po spożyciu i należą do nich: biegunka lub zaparcia, krew/śluz w stolcu, ból brzucha, odmowa jedzenia [5].

Do produktów najczęściej wywołujących alergie u dzieci należą: jajka, mleko, ryby, orzechy, soja i pszenica [6]. Oprócz doraźnego leczenia polegającego na podaniu dziecku leków antyhistaminowych (np. wspomnianej wcześniej desloratydyny) ważne jest zidentyfikowanie przyczyny. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem alergologiem. Aby lekarz łatwiej mógł zidentyfikować podłoże alergii na kilka dni przed wizytą warto zacząć prowadzić dziennik z opisanymi przypadkami reakcji alergicznej u dziecka. Dzięki wywiadowi medycznemu oraz testom na alergie pokarmowe będzie możliwe ustalenie czynnika wywołującego reakcję organizmu i wyeliminowanie go z diety naszej pociechy.

Swędząca wysypka, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry

Są to objawy towarzyszące alergii kontaktowej, która może pojawiać się zarówno u niemowląt, jak i u dzieci starszych. Gdy czynnik jest silnie alergizujący odpowiedź może wystąpić już po pierwszej ekspozycji. W innych przypadkach do rozwoju reakcji alergicznej dochodzi po wielokrotnych kontaktach z alergenem, co może trwać tygodnie, a nawet lata. Do najczęstszych alergenów kontaktowych u dzieci należą: nikiel (wchodzący w skład metalowych elementów ubrań jak np. zapięcia), formaldehyd/formalina (konserwant), lanolina (składnik maści i preparatów kosmetycznych), substancje zapachowe dodawane do kosmetyków [7]. Objawy skórne mogą wystąpić również w przypadku kontaktu z alergenem pokarmowym lub wziewnym.

Leczenie alergii skórnej, jak w przypadku każdej alergii, powinno rozpocząć się od rozpoznania i eliminacji alergenu z otoczenia dziecka. Zdarza się, że bez problemu udaje nam się zaobserwować co jest przyczyną reakcji alergicznej np. gdy wysypka pojawi się na skórze dziecka po kąpieli z użyciem nowego kosmetyku. Często jednak konieczne jest przeprowadzenie testów skórnych w gabinecie alergologicznym. Po identyfikacji czynnika drażniącego musimy usunąć go całkowicie z otoczenia malucha. W celu złagodzenia towarzyszącego wysypce swędzenia starszym dzieciom możemy podawać leki antyhistaminowe drugiej generacji. Niezależnie od wieku naszej pociechy, aby złagodzić dolegliwości związane z pokrzywką lub wypryskiem, warto sięgnąć po preparaty pielęgnacyjne oparte na emolientach. Działają one natłuszczająco na skórę, nawilżają ją i wspomagają leczenie zmian zapalnych. Dodatkowo regularne stosowanie emolientów wzmacnia barierę skórną, tym samym ograniczając kontakt z alergenem [8].

1. Teyhan A., Galobardes B., Henderson J., Child Allergic Symptoms and Mental Well-Being: The Role of Maternal Anxiety and Depression. J Pediatr. 2014 Sep; 165(3): 592–599.e5.
2. Tripathi A., Patterson R. Impact of allergic rhinitis treatment on quality of life. Pharmacoeconomics. 2001;19(9):891-9.
3. Sizyakina L.P. Penechko E.M. Efficacy of cellulose powder as part of a complex therapy if patients with intermittent allergic rhinitis. Rus Allergy J. Maj 2011.
4. Krane Kvenshagen B., Jacobsen M., Halvorsen R. Can conjunctival provocation test facilitate the diagnosis of food allergy in children? Allergol Immunopathol (Madr). 2010 Nov-Dec;38(6):321-6.
5. Walsh J., Diagnosis and assessment of food allergy in children and young people in primary care and community settings: NICE clinical guideline. Br J Gen Pract. 2011 Jul; 61(588): 473–475.
6. Baral V., O’B H., Food allergy in children. Postgrad Med J. 2005 Nov; 81(961): 693–701.
7. Herro E.M., Matiz C., Sullivan K., Hamann C., Jacob S.E., Frequency of Contact Allergens in Pediatric Patients with Atopic Dermatitis. J Clin Aesthet Dermatol. 2011 Nov; 4(11): 39–41.
8. Simpson E.L., Chalmers J.R., Hanifin J.M., Thomas K.S.,. Cork M.J., McLean W.H.I., Brown S.J., Chen Z., Chen Y., Williams H.C., Emollient enhancement of the skin barrier from birth offers effective atopic dermatitis prevention. J Allergy Clin Immunol. 2014 Oct; 134(4): 818–823.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus