dla twojej domowej apteczki

Alergia Alergia u dzieci

Alergie u niemowląt w pytaniach i odpowiedziach Udostępnij artykuł

Zaczerwieniona, sucha skóra, wysypka, kaszel, kolki czy intensywny katar – wszystkie te objawy mogą wskazywać na alergię u niemowlęcia.

Alergie u niemowląt w pytaniach i odpowiedziach

Dolegliwość ta jest niezwykle uciążliwa, nie tylko dla malucha, ale również dla rodziców. Towarzyszące jej symptomy są przyczyną trudności ze spaniem, niemowlę jest płaczliwe, rozdrażnione i marudne. Czy możemy więc skutecznie zapobiec tej chorobie? Które dzieci są bardziej narażone na rozwój alergii?- na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Czy moje dziecko może zostać alergikiem?

Wiele lata badań nad odpowiedzią alergiczną wskazało, że ta dolegliwość w dużej mierze ma podłoże genetyczne. Dzieci u których w rodzinie występowały przypadki alergii znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju chorób alergicznych. Na przykład maluchy z jednym rodzicem alergikiem mają 30-50% szans na rozwój tej choroby. Gdy dwoje rodziców ma skłonności do alergii ryzyko to wzrasta do 60-80%. Podłoże genetyczne nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój alergii. Świadczy o tym fakt, że diagnozuje się ja również u dzieci bez alergii w rodzinie. Warto również pamiętać, że u dzieci u których ujawnił się jeden typ alergii (np. skórna) mogą rozwijać się kolejne alergie, również innych typów (np. pokarmowa, oddechowa) [1].

Czy unikanie alergenów pokarmowych zapobiega rozwojowi alergii?

Już na początku XX wieku prowadzono intensywne badania nad alergiami i metodami ich zapobiegania. W ich wyniku w roku 1983 opublikowano pierwsze wytyczne mające ograniczać rozwój chorób alergicznych. Opierały się one na zasadzie unikania alergenu. Uważano wówczas, że wczesny kontakt dziecka z alergenem stanowi przyczynę alergii. Dlatego wśród zaleceń znalazły się alergenne produkty spożywcze, których nie powinny jeść dzieci do 1-3 roku życia, kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Późniejsze badania zaczęły wskazywać wręcz odwrotną zależność – wczesne wprowadzenie czynnika alergizującego do diety nie powoduje uwrażliwienia organizmu, a wręcz zwiększa tolerancję na ten czynnik. Najnowsze rekomendacje Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej nie zalecają unikania alergenu jako sposobu na zapobieganie rozwojowi alergii [2]. Należy także pamiętać, że duży wpływa na rozwój alergii może mieć sposób karmienia niemowląt. W oparciu o liczne badania i analizy ekspertów zaleca się karmienie niemowląt do 6 miesiąca życia wyłącznie pokarmem matki. Karmienie uzupełniające powinno wprowadzać się po 17. tygodniu życia, ale przed 26. tygodniem [3].

Co mają bakterie do alergii?

Okazuje się, że to jakie bakterie zasiedlają nasz układ trawienny, skórę czy drogi oddechowe ma wpływ na naszą podatność na alergie. Przykładowo: dzieci pochodzące z terenów wiejskich są mniej podatne na alergie niż te z terenów miejskich i to nie tylko z powodu czystszego powietrza. Kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, picie niepasteryzowanego mleka wpływa na intensywny rozwój flory jelitowej, która odgrywa ważną rolę w regulowaniu funkcjonowania naszego układu immunologicznego [4]. W trakcie badań polegających na podawaniu odpowiednio dobranych probiotyków (żywe kultury bakteryjne lub drożdży) prenatalnie, postnatalnie i perinatalnie zaobserwowano ich hamujący wpływ na rozwój egzemy u dzieci obciążonych ryzykiem alergii [5]. Chcąc skorzystać z dobroczynnego działania bakterii, sięgając po probiotyki, warto zwrócić uwagę nie tylko na gatunek bakterii, ale również ich szczep. Bakterie różnych szczepów mogą różnic się właściwościami. Do najbardziej korzystnych dla naszego układu trawiennego należą: Lactobacillus rhamnosus szczep GG, Lactobacillus paracasei szczep F19. W trakcie badań udowodniono, że przyjmowane jako probiotyki zmniejszają ryzyko alergii skórnych takich jak egzema i atopowe zapalenie skóry [6].

Jak wzmocnić ochronę przed alergenem?

Często wyeliminowanie przyczyny alergii nie jest możliwe (np. pyłki, kurz) lub odpowiada za nią wiele czynników, które trudno zidentyfikować. W takim przypadku, by złagodzić objawy alergii, zaleca się wzmacnianie barier ochronnych organizmu dziecka. W przypadku częstych alergii skórnych, konieczne jest również zapobieganie podrażnieniom skóry i dbanie o jej poziom nawilżenia. W tym celu należy używać produktów pielęgnacyjnych zawierających olejki lub emolienty, które dostarczają skórze ochronnych i nawilżających ją lipidów [7].

1. Chad Z. Allergies in children. Paediatr Child Health. 2001 Oct; 6(8): 555–566.
2. Grimshaw K., Logan K., O’Donovan S., Kiely M., Patient K.,van Bilsen J., Beyer K, Campbell D.E., Garcia-Larsen V., Grabenhenrich L., Lack G., Mills C., Wal J.M., Graham R. Modifying the infant’s diet to prevent food allergy. Arch Dis Child. 2017 Feb;102(2):179-186
3. H. Szajewska, P. Socha, A. Horvath, A. Rybak, A. Dobrzańska, M.K. Borszewska-Kornacka, A. Chybicka, M. Czerwionka-Szaflarska, D. Gajewska, E. Helwich, J. Książyk, H. Mojska, A. Stolarczyk, H. Weker. Zasady żywienia zdrowych niemowląt.Zalecenia Polskiego TowarzystwaGastroenterologii, Hepatologii i ŻywieniaDzieci. Pobrano 2 kwietnia 2018 z: https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf
4. B. Majkowska–Wojciechowska J. Pełka L. Korzon A. Kozłowska M. Kaczała M. Jarzębska T. Gwardys M. L. Kowalski. Prevalence of allergy, patterns of allergic sensitization and allergy risk factors in rural and urban children. Allergy. 2007 Sep;62(9):1044-50.
5. West C.E. Probiotics for allergy prevention. Benef Microbes. 2016;7(2):171-9.
6. Joneja J.M. Infant food allergy: where are we now? JPEN J Parenter Enteral Nutr. 2012 Jan;36(1 Suppl):49S-55S.
7. Simpson E.L., Chalmers J.R., Hanifin J.M., Thomas K.S., Cork M.J., McLean W.H., Brown S.J., Chen Z., Chen Y., Williams H.C.Emollient enhancement of the skin barrier from birth offers effective atopic dermatitis prevention. J Allergy Clin Immunol. 2014 Oct; 134(4): 818–823.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus