dla twojej domowej apteczki

Alergia u dzieci i niemowląt - objawy i leczenie

Zaczął się nowy rok przedszkolny, a Twój maluch już wrócił do domu z katarem? Nie panikuj. To wcale nie musi być początek przeziębienia ani grypy. Być może Twoje dziecko jest alergikiem.

Uczulenie u dziecka

Zaczął się nowy rok przedszkolny, a Twój maluch już wrócił do domu z katarem? Nie panikuj. To wcale nie musi być początek przeziębienia ani grypy. Być może Twoje dziecko jest alergikiem.

Przyczyny Alergii

Mleko, kurz, sierść zwierząt, rośliny – przyczyn alergii może być bardzo wiele. Może się zdarzyć, że dziecko, które w domu nie miało żadnych objawów uczulenia, zaczyna je mieć w przedszkolu albo szkole. Alergia to inaczej nadwrażliwość organizmu na różne czynniki. Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie. Podczas przeziębienia do zdrowego organizmu wnikają drobnoustroje i wirusy. Organizm zaczyna produkować przeciwciała i walczyć z intruzami. Dla organizmu alergika takimi wrogami są nie tylko bakterie i drobnoustroje chorobowe, ale też substancje (alergeny), które dla innych osób są zupełnie bezpieczne. Uczulać może wszystko, np. pyłki roślin, żywność lub kosmetyki.

W czasie pierwszego kontaktu z alergenem organizm wytwarza przeciwciała, których zadaniem jest rozpoznawanie i niszczenie „wrogów”. Część przeciwciał zostaje w ciele: w komórkach surowicy krwi oraz w tkance łącznej skóry i błon śluzowych. Kiedy ponownie organizm zetknie się z substancją uczulającą, alergeny łączą się z przeciwciałami i tworzy się stan zapalny. Alergię u dzieci łatwo można zdiagnozować za pomocą testu z krwi. U 70-80% małych alergików poziom IgE jest podwyższony. Może się jednak zdarzyć, że w testach krwi poziom IgE jest prawidłowy, a dziecko i tak ma objawy alergii. Jeśli przyczynę alergii można usunąć (np. dziecko jest uczulone na proszek, w którym pierzemy jego ubrania), nadwrażliwość nie będzie wymagała leczenia, a jedynie zmiany nawyków. Może się jednak okazać, że uczulenie wywołuje czynnik, na który nie mamy wpływu (np. pyłki drzew).

Ważne!

Wodnisty katar to nie jedyne objawy alergii. Mogą jej też towarzyszyć:

  • powracające zapalenie krtani, gardła albo ucha
  • duszności
  • kaszel
  • częste przeziębienia
  • suchość i swędzenie skóry
  • wypryski
  • pokrzywka
  • wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha
  • bóle brzucha
  • cienie pod oczami

Testy alergiczne – kiedy i jak?

Aby potwierdzić alergię u dziecka, najlepiej przeprowadzić testy w poradni alergologicznej. Skierowanie do specjalisty powinien wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Na testy zarezerwuj sobie kilka godzin. Będą polegały na tym, że skóra na przedramieniu dziecka zostanie delikatnie nakłuta i zostaną wprowadzone i oznaczone różne alergeny. Po wskazanym czasie lekarz sprawdzi, na które z substancji organizm zareagował. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badań z krwi. W przypadku stwierdzenia alergii można rozpocząć odczulanie. Szczepionkę podaje się przez kilka lat w odstępach kilku tygodni. Dokładny plan odczulania przygotowuje lekarz.

Doraźna pomoc w przypadku alergii

Jeśli Twoje dziecko zdradza objawy alergii, ulgę może mu przynieść podawanie suplementu diety Calcium Alergo Plus Junior. Musująca tabletka o smaku cytrynowym (rozpuszczona w wodzie) może zmienić się w przyjemny rytuał, np. przed wyjściem do przedszkola. Składniki preparatu wzmacniają siły obronne organizmu, który dzięki nim łatwiej radzi sobie ze skutkami alergii.

Jeśli dziecko ma objawy alergii po pobycie w przedszkolu albo szkole, spróbuj zaobserwować, co je uczula. Może jest to chomik, który dzieci mają w sali, albo mydło, którego używają w łazience. A może uczulają je płatki, które są podawane na śniadanie? Możesz prowadzić dziennik i zapisywać wszystkie obserwacje związane z posiłkami, sposobami spędzania czasu przez malucha – będą pomocne podczas wizyty w poradni alergologicznej.

1. Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A. Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatr Med Rodz. 2010;6(2):92-99,.
2. Homburger HA.: The Laboratory Evaluation of Allergic Diseases: Part I: Measurement Methods for IgE Protein. Lab med. 1991;22:780-782.
3. American College of Allergy, Asthma & Immunology – Children and Allergies https://acaai.org/allergies/who-has-allergies/children-allergies
4. Edgar J. Does Your Child Have a Cold, or Is It Allergies? https://www.webmd.com/allergies/features/child-cold-or-allergies#1
5. Johansson SGO.: In vitro Diagnosis of Reagin-Mediated Allergic Diseases. Allergy 1978;33:292-298.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus