dla twojej domowej apteczki

Pierwsza pomoc

Wszawica – wstydliwy, choć powszechny problem

Słysząc słowo wszawica automatycznie kojarzymy je z brudem i brakiem higieny. Nic bardziej mylnego. Ten pasożyt nie ma preferencji co do stopnia zabrudzenia włosów, ich długości czy koloru. Problem z wszawicą dotyczy najczęściej dzieci w wieku 3-15 lat. W tym okresie życia często przebywamy w dużych skupiskach takich jak szkoły czy przedszkola. Takie warunki są wręcz idealne dla rozwoju i rozprzestrzeniania się wszy. Wystarczy, że jedno dziecko stanie się żywicielem tego pasożyta i w krótkim czasie wszawica staje się problemem wszystkich dzieci wokół. Na szczęście, w naszych czasach pojawienie się wszy we włosach nie wymaga ich ścięcia, a szampony i środki na wszy działają już po jednej aplikacji.

Wszawica wstydliwy, choć powszechny problem

Jak rozpoznać wszawicę?

Na początku wszy nie dają znać o swojej obecności. Dopiero po jakimś czasie zarażony zaczyna odczuwać bardzo kłopotliwy świąd skóry głowy. Wywołują go toksyny, które wesz wstrzykuje w trakcie pożywiania się. Kiedy zaobserwujesz, że Twoje dziecko zaczyna intensywnie drapać się po głowie koniecznie przeczesz jego włosy gęstym grzebieniem, najlepiej nad umywalką lub ręcznikiem. Następnie dokładnie sprawdź czy w umywalce, ręczniku lub na grzebieniu nie ma wszy albo ich jaj (tzw. gnid). Gdy dziecko wróciło z obozu czy kolonii profilaktycznie przeczesz jego włosy, by sprawdzić czy nie przywiozło ze sobą tych małych pasożytów. Gdy odkryjesz, że ktoś w Twojej rodzinie ma wszawicę, bezzwłocznie rozpocznij kurację wykorzystując ogólnie dostępne preparaty na wszy.

Skuteczne sposoby na wszy

Dawniej w leczeniu wszawicy wykorzystywano ocet, naftę i inne środki, które miały spowodować śmierć pasożytów. Obecnie w aptekach dostępny jest cały wachlarz preparatów przeciw wszom. Część z nich wymaga dwukrotnej aplikacji – pierwsza by zabić dorosłe formy owadów, a druga by pozbyć się wszy, które w trakcie pierwszej aplikacji występowały w postaci jaj. Obecnie dostępne są również preparaty, które działają już po pierwszym zastosowaniu np. STOP WSZOM I GNIDOM. Eliminują one nie tylko dorosłe pasożyty, ale również gnidy. W przypadku zdiagnozowania wszawicy u jednego członka rodziny konieczne będzie profilaktyczne zastosowanie preparatu u pozostałych członków. Należy również dokładnie wyprać pościel, ręczniki i ubrania, w wysokiej temperaturze (co najmniej 55°C), a także wygotować szczotki, grzebienie i wszystko co miało kontakt z włosami. Przedmioty, których nie da się wygotować można umieścić w woreczku w zamrażalce. Należy pamiętać również o dokładnym odkurzeniu i wypraniu dywanów – tak aby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich wszy.

Jak zapobiegać wszawicy?

Jak już wspomniano na początku, właściwa higiena i częste mycie włosów nie uchronią nas przed wszami. Jako, że to dzieci najczęściej padają ofiarami tych pasożytów, warto im wytłumaczyć, że nie należy dzielić się z innymi dziećmi najbardziej osobistymi przedmiotami jak szczotki, gumki do włosów czy czapki. Właśnie w taki sposób wszy najprościej mogą zmieniać żywicieli. Warto również zwracać uwagę na dzieci w wieku szkolnym i reagować, gdy zobaczymy, że dziecko drapie się często po głowie. Jeżeli znajdziemy wszy we włosach dziecka nie możemy też zapominać o poinformowaniu rodziców innych dzieci, z którymi ma kontakt nasza pociecha.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry wodoodporne

Plastry wodoodporne

Plastry dla dzieci i dorosłych

Plastry rodzinne

Plaster opatrunkowy na rany, wodoodporny

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Stop Wszom i gnidom